Sprint SUP v Pavlově

Pokud se někdo z vás bude letos potloukat kolem Pálavy, stavte se do Yacht clubu v Pavlově. Filip Ševčík vám půjčí jeden karboňák od nás .
Originální odolný sprintový paddleboard stavěný jako OEM do půjčovny bigboarding.cz (dnes mysticstore.cz) stojí určitě na druhé největší vodní ploše v ČR za vyzkoušení.
 
 

Snad většina lidí má surfing spíše za sport, který je výsadou těch šťastných s přístupem k oceánu. Většina světové populace však žije ve vnitrozemí. Surfařský svět nezná hranice a proto je v současnosti riversurfing dynamicky se rozvíjející disciplínou stejně jako foiling nebo kitesurf. Riversurfaři mají své spoty. Do jisté míry přírodu nahradil lidský inženýring a existují nejrůznější typy konfigurovatelných vln.  River surfing je chytlavý sport, stoprocentně, pokud máte vztah k vodním boardovým sportům.

paddleboards.cz paddleboard cruiser

Na každé vlně může jinak fungovat různý shape. Jestli začít spíše na supu 6 stop nebo se nebát jít do kratších, širších desek s vyšším rockerem vám poradí nejlépe lokálové. 

paddleboards.cz paddleboard cruiser

Plovací vesta se může hodit a určitě bych doporučoval si na řeku vždy brát helmu. Nikdo se Vám kvůli tomu smát nebude. Naopak bych nedoporučoval šňůru leash, kdy při jejím zachycení vás okamžitě začne proud táhnout ke dnu. Nikdy nenoste leash upnutou ke kotníku, používejte rychlo-odpínací. Nelze být připravený na vše a dobrý obrázek o rizicích si může udělat každý, díky projektu River Surfing Accident and Incident Database.

 

V roce 2014 jsem tehdy ještě v chalupě mého dědy stavěl první sklolaminátový cruiser. Na vrchní části byla použita bambusová dýha, která byla lepená lepidlem mezi vrstvy sklolaminátu bez použití vakuování. V současné době vyrábím díky vakuování sandwich kompozitních vrstev a dalších materiálů. Dřevo přidává sklolaminátové krustě, která obklopuje pěnové jádro, zase další vlastnosti. Vlákna dřeva jsou narozdíl od křehkého skla houževnatá a utlumí energii nárazu. 

Turquiose-bamboo sup cruiser

Rychlý a univerzální paddleboard-cruiser pro dlouhé túry i rekreační závodění. Shape je navržen pro skluz a stabilitu, je vhodný pro dlouhé vyjíždky na stojaté i zvlněné vodě. Zesílený nose a tail se hodí při tůrách v přírodě a překonávání nástrah. Délka 3,8 m, šířka 78 cm.

paddleboards.cz paddleboard cruiser

Epoxy race SUP 12ft6

Rychlostní plovák sklolaminátové konstrukce představující entry level pro jezdce se závodními ambicemi. Vhodný také pro downwind jízdu na zvlněné vodě. Pěnové jádro nízké hustoty dává skvělý základ lehkého rychlostního cruiseru o nízké hmotnosti. Kompozit je zesílen v kritických místech. Váha plováku 12 kg. 

sklolaminátový cruiser paddleboard

Yoga Sup 11ft

Typ univerzálního all-around paddleboardu pevné sklolaminátové konstrukce, který je navržený  pro cvičení jógy a fitness pádlování. Díky "hranatějšímu" tvaru poskytuje potřebnou stabilitu pro náročné cviky. Současně pevný plovák umožňuje rychlou jízdu a hodí se i pro delší projíždky. Navrchu je umístěn protiskluzový EVA200 deck (5mm) s minimálním dezénem pro příjemné cvičení jógy. Zapuštěné madlo v těžišti prkna pro přenášení a guma pro přichycení vybavení zaručuje komfortně strávený čas na vodě. Konstrukci tvoří dvě vrstvy sklolaminátu (160 g/m2), gelcoat, zesílený nose, tail, raily a pěnové jádro nízké hustoty zaručující nízkou hmotnost. Paddleboard má na délku 330 cm a je široký 82 cm.

Yoga board by blackbird sup

S.U.P.

Stand up paddling (zkráceně suping, sup) nebo taky paddleboarding, stand up paddle ... prostě pádlování ve stoje je poměrně nová a rychle se rozšiřující sportovní aktivita. Globální obliba tohoto sportu je ve velké míře způsobena jeho všestranností a variabilitou. Lze jej provozovat v podstatě kdekoliv, kde je voda. Stand Up Paddling propojuje dohromady více samostatných sportů jako surfing, fitness cvičení, vodácké sporty nebo třeba i jógu. SUP může být relaxace i adrenalin.

Velkým přínosem je fitness povaha tohoto sportu a rovnoměrné zatížení svalů. Současně jsou zapojovány ruce, horní část těla i nohy. Pádlování na prkně je jedna z nejlépe fungujících cross-trainingových aktivit a profesionální sportovci proto zařazují SUP do svých tréningových plánů. Výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální dovednosti ani nemusíte být extra atleti. Jezdit můžou mladí i staří, začít lze prakticky v každém věku. Zkušenosti z jiných "boardových" sportů jsou sice výhodou, nikoli však nutností.